Zaznacz stronę

Jakiś czas temu odwiedziliśmy Zapiexy Luksusowe w Centrum, a smak prawdziwych, warszawskich zapiekanek od razu zdobył nasze serca. Dlatego gdy dowiedziałem się o lokalu na Francuskiej, od razu chciałem sprawdzić, czy zapiekanki są równie dobre jak te, którymi zajadaliśmy się w lokalu-matce, powracając późnymi wieczorami z miejskich wojaży. Korzystając z wolnego południa wybraliśmy się na niezbyt zdrowy obiad, aby uwiecznić na zdjęciach te pyszne i grzeszne przysmaki Warszawiaków.

 

Składniki

Składniki za szybą

Zapiekanka to typowo polski fast food, czy jak teraz modnie się mówi – street food, którego wersja podstawowa to połówka bagietki z nadzieniem cebulowo-serowym, pokryta rozpuszczonym serem. Powstała w latach ’70, serwowana jest do dziś we wszystkich przydrożnych barach, budkach i stoiskach. Mówiąc o Zapiexach Luksusowych, mówimy o wersji prawdziwie bogatej, z nadzieniem, które jest wysokiej jakości połączeniem pieczarek i sera, podanego na chrupiącej bułeczce. Do podstawy możemy wybrać dowolne dodatki, które zaspokoją smakowe wymagania zarówno wegetarian, jak i mięsnych zwolenników.

Lokal jest utrzymany w podobnej stylistyce co wersja przy ulicy Widok, za to zajmuje większą powierzchnię. Na Francuskiej bez trudu możemy znaleźć miejsce do siedzenia i spokojnego skonsumowania pokaźnych rozmiarów zapiekanki. Stoły i ściany pokrywają przedruki z PRL-owskich gazet, jedną ze ścian przyozdabia klasyczna tapeta, a logo przywodzi na myśl ten sam okres.

PRLowski stół

PRL-owskie gazety

Zza szyby baru kusząco wdzięczą się składniki, więc czas wybrać rodzaj zapiekanki. Ja decyduję się na Wykwintną, moja towarzyszka na Amerykańską.

Pierwsza z kurczakiem, serem pleśniowym, suszonymi pomidorami oraz szpinakiem, należała do najlepszych zapiekanek, jakie w życiu jadłem. Amerykańska w wersji boczkiem, kukurydzą i papryką nie dorastała jej do pięt, wciąż pozostając bardzo dobrą.

 

Zapiexy Luksusowe

Zapiex Wykwintny

 

Zapiekanka amerykańska

Zapiex Amerykański

Co wywołało uśmiech na naszych buziach – okazały się lepsze, niż w pierwotnej lokalizacji. Bułka była idealnie przypieczona, o chrupiącej skórce i miękkim środku. Zgodnie uznaliśmy, że jest to pieczywo idealne. Żadnego z sosów nie zabrakło, bo nie przybywają tam tłumy, jak na Widoku, a Pani za ladą sympatycznie uśmiechając się, z troską pytała, czy wszystko nam smakowało.

 

Bar Zapiexy Luksusowe

Widok baru

 

Zapiexy utrzymały poziom, a może nawet lokalem na ulicy Francuskiej go podniosły. Jeśli kiedykolwiek zgłodniejecie – czy to w nocy, czy w porze lunchowej, Zapiexy dostarczą świetnej przekąski w bardzo dobrym stylu i smaku. Miło jest widzieć, że polska tradycja rośnie i ma się dobrze, nie znikając pod zalewem burgerów i kebabów.

 

Zapiexy Luksusowe (ul.Francuska)

Adres: ul.Francuska 50, Warszawa

Godziny otwarcia: 

Pn – Cz. 12:00 – 22:00
Pt – So. 12:00 – 00:00
Nd. 12:00 – 22:00

Telefon: 888 – 335 – 775

Strona internetowa: Facebook

Zewnątrz Zapiexy Luksusowe

 

 

 

 

 

Share This

Share This

Share this post with your friends!