Zaznacz stronę

Całkiem niedawno miałem przyjemność odwiedzić Electrolux Taste Centre, gdzie miałem przyjemność brać udział w warsztatach fine dining pod czujnym okiem Wojciecha Mięsaka. Spotkanie było o tyle przyjemniejsze, że towarzyszyły mi znajome twarze, cenione blogerki: Dorota (Wariacje Restauracje), Agata (Kulinarne przygody Gatity) oraz Kasia (Kuchnia Bazylii).


Miejsce warsztatów, czyli Electrolux Taste Centre, znajduje się vis a vis niedawno recenzowanej przeze mnie Grubej Ryby. Przestrzeń jest spora i schludnie zaaranżowana, wspólny stół zachęca do wielkiej biesiady i rozmów, a podczas gotowania nikt na siebie nie wpadał. Dużą zaletą była tu stosunkowo nieliczna grupa – było nas nie więcej, niż dwanaście osób.

Wojciech Mięsak, pomimo młodego wieku, jest doskonale wykształconym kucharzem, który zbierał doświadczenie w jednych z najlepszych warszawskich lokali: Brasserie Warszawskiej, nieodżałowanym Rozbracie 20, Zielonym Niedźwiedziu czy cukierni Odette. Jako prowadzący sprawia się bardzo dobrze, równo rozdziela czas pomiędzy uczestników, merytoryczne uwagi doprawia humorem i anegdotami rodem z kuchni.

Przygotowaliśmy przystawkę, danie główne i deser: tatar z makreli z ikrą i chrobotkiem reniferowym, comber jagnięcy z burakiem w redukcji z madeira brokułem łodygowym i gratin ziemniaczaną, mus czekoladowy z crumblem matcha, chałwą słonecznikową i miechunką. Chętnie podzielę się przepisem na pierwsze z nich, zaznaczając przy tym, że krojenie makreli tak cienko to prawdziwa sztuka.

Tatar z makreli z ikrą i chorobotkiem reniferowym

Składniki:

320g filetu z makreli bez skóry

80g szalotki

szczypiorek

30ml oliwy

1 limonkę

sól, pieprz

80g ikry

4 x chrobotek reniferowy (opcjonalnie)

Przepis:

  1. Upewnij się, że Twój nóż jest maksymalnie ostry.
  2. Pokrój ostrożnie rybę w kostkę o wymiarach 0,5 cm. Obierz szalotkę i skrój w piękną, małą kostkę (jak najdokładniej potrafisz; jakość każdego elementu znacząco wpływa na finalny efekt).
  3. Szczypior zetnij w drobne oczka.
  4. Podlej rybę oliwą, wyciśniętym sokiem z limonek i dopraw solą oraz pieprzem. Pamiętaj, aby smaku nie zdominować przyprawami. Kieruj się świeżym, morskim smakiem dania.
  5. Na koniec zmieszaj z wybraną ikrą.
  6. Uformuj w ringu bądź ostrożnie przełóż łyżeczką na talerz.
  7. Serwuj z cienko skrojoną bagietką, dehydrowanym chrobotkiem reniferowym bądź po prostu gałązką kopru.

Podpowiedź:

Jeżeli nie dostaniesz dobrej jakości makreli, użyj śledzia bałtyckiego

Electrolux Taste Center


Karolkowa 30
Warszawa
.
Strona
zależnie od warsztatów

Share This

Share This

Share this post with your friends!