Zaznacz stronę

Dawno, dawno temu, jak blog mi świadkiem, deklarowałem chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Niestety, za sprawą miejsc bliskich geograficznie i emocjonalnie, takich jak Pizza Ateńska 10 jestem regularnie wodzony na pokuszenie, a że Oscar Wilde doskonale wyraził moje myśli:

Wszystkiemu mogę oprzeć się z wyjątkiem pokusy.

To często i gęsto ulegam podszeptom kulinarnego diabła. Czemu ta odrobina Italii jest dla mnie tak atrakcyjna?

Niewielki lokal zajął miejsce cukierni – nie żałuję, wyroby tam dostępne były co najwyżej średniej jakości. W środku zmieściły się dwa duże i dwa mniejsze stoliki, wystrój byłby prosty i ładny, gdyby nie włoska fototapeta. Jestem pewny, że nie tylko u mnie budzi to skojarzenia z restauracjami klasy D… Obsługa za to miła i pomocna, zamówienia składa się i opłaca przy barze, na szczęście jedzenie serwowane jest do stolika.

Nieszczęśliwie nie mam zbyt wiele zdjęć, jednak w lokalu byłem już dwakroć, do tego raz zamówiłem z dostawą do domu. Pizza występuje w jednym rozmiarze, na cieniutkim cieście, ma na sobie włoską mozzarellę, ceny wahają się od 16 do 32PLN za sztukę. Menu podzielone jest na pizzę rosso (na bazie sosu pomidorowego) oraz bianco (bez sosu pomidorowego). Z pierwszej kategorii serdecznie polecam Contadino (25PLN): boczek, kiełbasa salsiccia, cebula i szynka to wygrywająca kombinacja dla każdego miłośnika mięsnych wariacji. Parma (27PLN) to opcja dla miłośników klasyki, czyli szynka parmeńska, parmezan, pomidorki koktajlowe i rukola.

Z niestandardowych opcji miałem okazję spróbować polecanej przez obsługę Con Pera (27PLN) i po raz pierwszy się zawiodłem. Choć każdy ze składników osobno lubię, tak cała kompozycja wydała mi się słodka i pozbawiona wyrazu – w pizzy znajdowała się gruszka, kozi ser, orzechy włoskie i szpinak. Brak jasnego charakteru jest dla mnie sporym minusem, jednak ta pojedyncza wtopa nie zmienia faktu, że Ateńska 10 jest jedną z najlepszych pizzeri w Warszawie! Oczywiście, jest to pizza włoska, minimalistyczna i stawiająca przede wszystkim na dobry produkt, ale wydaje mi się, że świadomy konsument woli to, niż opuchniętą bułę z sieciówki. Prawdziwa oliwa zawsze smakuje bogaciej, niż najlepszy sztuczny sos.

Pizza Ateńska 10


Ateńska 10
Warszawa

603 114 392
.
strona
wt-ndz 12:00-22:00
Share This

Share This

Share this post with your friends!