Zaznacz stronę

Chinkali to gruzińskie danie narodowe, sporych rozmiarów pierogi wypełnione bulionem. Ważny jest sposób, w jaki się je zajada: chwytając za „ogonek”, najpierw delikatnie należy nagryźć z ciasto, potem wysączyć bulion, zjeść resztę i zostawić ogonek. Chinkalnia to biesiadna restauracja przy ulicy Pięknej, gdzie można szlifować swoją technikę, aż do gruzińskiego mistrzostwa. Dobra rada: wino – gruzińskie – w tym pomaga.

No, ale nie samymi pierogami Gruzja stoi.

Spróbowałem też szerokiego wyboru dań z bliskiego wschodu. Na zimowe mrozy świetnie sprawdza się charczo (16pln) – gęsta i mocno ziołowa zupa z wołowiną. Jest tu smak orzechów, jest ostrość, która skutecznie rozgrzewa. Pchali z bakłażana (zdjęcie powyżej, 17PLN) jest podane w formie pasztetu czy pasty, bakłażan łączy się tu z orzechami i świeżym granatem.

Chaczapuri ma przepiękny, złocisty kolor.

Występuje ono w wielu permutacjach, tym razem wybrałem opcję nagą, oraz faszerowaną serami, czyli po megerelsku. Spełnia ono rolę dodatku, przepysznego glutenu, jednak równie dobrze, przy mniejszym apetycie, może być daniem głównym.

Największą atrakcją wieczoru było samodzielne lepienie pierogów. O ile na co dzień raczej nie gotuję, tak w Chinkalni odkryłem w sobie uśpiony potencjał. Czy czeka mnie dalsza kariera w gastro? Wątpię, jednak polecam spojrzeć na mojego pieroga:

Chinkali można zamówić w kilku opcjach: klasyczne, z mięsem wołowo-wieprzowym, z baraniną, z dodatkowymi ziołami i z farszem serowym. Mi do gustu najbardziej przypadła baranina, choć jestem fanem samej koncepcji, połączenie rosołu i delikatnego ciasta jest dla mnie bardzo komfortowe.

Jeśli czegoś się nauczyłem, to że w Gruzji o deserze nie można zapomnieć! Oczywiście, są one dość słodkie, nie dla tych, którzy się cukru boją. Polecam pelamushi, ale nie tylko! W sumie dostępna tu gruzińska lemoniada też doskonale spełnia rolę deseru (gruszkowa!). Chinkalnia to miejsce dobre do spotkania w większym gronie znajomych, w tygodniu jest oferta promocyjna, do dwóch chinkali – trzeci gratis. Nie sposób odmówić!

Chinkalnia

Adres: Piękna 15, Warszawa

Strona: www.chinkalnia.pl

Share This

Share This

Share this post with your friends!