Zaznacz stronę

Zwykle zaczynam od opisu miejsca. Staram się opisać styl umeblowania, ozdoby, oddać unoszący się nastrój. To w lwiej części opiera się na naocznych obserwacjach. O wystroju Different nie jestem w stanie nic powiedzieć. No, może poza uwagą o intrygującym lobby, ciekawym logotypie pasującym do znajdującej się obok Niewidzialnej Wystawy… Zastanawiam się, przychodzą kolejne rzeczy. Wygodny fotel, szeroki i trwały stół. Czemu trwały? Bo wytrzymał moje niezręczne, błądzące w poszukiwaniu sztućców dłonie. W Different kolacja odbywa się w całkowitych ciemnościach.

Bez opisu dań

Nie zamierzam opisywać konkretnych dań. Czemu? Ze względu na formę, dania są powtarzalne, a częścią zabawy jest zgadywanie – co mam przed sobą? Oczywiście, nie będzie wtopy, przed kolacją wybrać możemy opcję wegetariańską, rybną lub mięsną, pytani jesteśmy o alergie pokarmowe. Mówiąc ogólnikowo: nie ma tu szokujących połączeń, za to bardzo udana klasyka kuchni europejskiej. Na wielki plus trzeba zaliczyć zestawienie faktur – w ciemności nabierają one znaczenia, aromaty stają się wyraźniejsze i zanim jedzenie trafi do ust, zapach pozostawia konkretne wrażenie.

Pan Marek, wzór dla kelnerów

W restauracji obsługują niewidomi kelnerzy, co jest nie tylko doskonałym wyborem ze względu na stworzenie miejsc pracy, ale i bardzo pouczającym doświadczeniem. Nie wiem jak inni, ale nasz kelner, pan Marek, mógłby być wzorem dla reszty przedstawicieli swojego zawodu. Niezwykle uprzejmy, obsługiwał sprawnie i pewnie, tym samym budząc nasze zaufanie w nowej sytuacji. Na kolacji byłem z Konstancją ze Smacznej Skórki – znamy się już dłuższy czas, dzięki czemu szybko stwierdziliśmy, że rozmowa w ciemnościach, pozbawiona rozpraszających telefonów komórkowych oraz innych „przeszkadzajek” wnosi nową jakość.

Inaczej

Restauracja Different wykracza poza strefę komfortu, jest nowym doświadczeniem, może być pretekstem do zabawy, jednak ma też walor nauki. Dzięki niej – i znajdującej się tuż obok Niewidzialnej Wystawie – można wkroczyć w świat osób niewidomych, przekonać się, jakie wyzwania przed nimi stoją i jak doskonale potrafią sobie z nimi poradzić. Miejsce zapadło mi w pamięć i zostanie tam dłużej, niż zwykłe restauracyjne igraszki.

Different

Al.Jerozolimskie 123A – I piętro
Warszawa

+48 533 123 123
.
restauracjadifferent.pl
pon-ndz 16:00-21:30
Share This

Share This

Share this post with your friends!