Zaznacz stronę

Nie pamiętam, kiedy ostatnio pisałem o restauracji znajdującej się bezpośrednio na ulicy Nowy Świat. Cały czas krąże w okolicach, zahaczam o Powiśle, przemierzam Chmielną, zatrzymuje się na Świętokrzyskiej… A Nowy Świat pozostaje w centrum, jednak niedotknięty moim piórem. Czy to dlatego, że ciężko tu o naprawdę dobrą kuchnię, że zaroiło się od sieciówek i restauracji „turystycznych”? Najwyższy czas to sprawdzić!

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Dawne Smaki to lokal – zgodnie z nazwą – prezentujący kuchnię polską w pierwotnym jej wydaniu. Wnętrze jest domowe, żółte ściany przypominają mi Babciną jadalnię, drewniany bar i boazeria angielska sprawiają, że przypomina mi północny pub. Karta długa, pozycjy mnogość: od zestawów lunchowych (19PLN), przez kartę sezonową, deski degustacyjne, po klasyczne dania. Na początek próbuję zup, fundując sobie typowy polski obiad.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Żurek staropolski (19PLN) jest mocno doprawiony, wyrazisty i inny, niż zwykle. Żurek to ma do siebie, że zależnie od regionu jego smak potrafi się bardzo różnić, a ten w Dawnych Smakach ciężko umiejscowić mi na mapie. Nie jest on warszawski, nie jest tym bardziej Śląski. Przygotowany na wędzonce z grzybami, podawany z białą kiełbasą i jajkiem.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Flaki wołowe na ostro (19PLN) wyśmienite! Pieprzne i nierozgotowane, dokładnie takie, jakie flaki być powinny. Doprawione gałką muszkatałową i imbirem, zadowolą nie tylko amatorów podrobów.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Kotlet schabowy z kostką (34PLN) jest kolejną smaczną pozycją. Niestety, jest dokładnie tym, czego się spodziewamy – kawałkiem cienko rozbitego, panierowanego schabu. Nie ma tu polotu, który zaintrygował mnie w Małej Polanie Smaków, co może być plusem i minusem. Z jednej strony to dokładnie to, czego oczekuje się myśląc o kuchni polskiej, z drugiej nie wnosi nic nowego.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Żeberka (46PLN) uwiodły mnie sosem śliwkowym, świetnie komponującym się z mięsem. Do tego ziemniaki pieczone z rozmarynem i czosnkiem.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Klasyka – tak jednym słowem opisałbym Dawne Smaki. Nie jestem pewny, do kogo adresowana jest restauracja – do obcokrajowców, którzy chcą skosztować polskiej kuchni? Do poszukujących domowych wspomnień biznesmenów? Ceny – poza ofertą lunchową – wykluczają klientelę z pobliskiego Uniwersytetu.

Dawne Smaki Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Share This

Share This

Share this post with your friends!