Zaznacz stronę

Gdy usłyszałem, że kolejny meet-up Zomato będzie miał miejsce w Marconi, restauracji znajdującej się w budynku hotelu Bristol, pięciogwiazdkowego, najstarszego działającego w Warszawie przybytku tego typu – a także czynnego świadka dziejącej się wokół historii – byłem zarówno ucieszony, jak i onieśmielony. Obecna podczas kolacji manager PR mówiła o walce z „barierą wejścia do Bristolu” i… Jest w tym odrobina prawdy, ponieważ bywałem w różnych luksusowych miejscach na świecie i nie czułem tej tremy, którą wywołał u mnie Bristol. Wydaje mi się, że wynika to z mojej pierwszej, gdy tylko przeprowadziłem się do Warszawy, percepcji tego miejsca jako „niedostępnego”. Dlatego wtedy wizytą, a dziś tym artykułem odczarowuje sobie to miejsca, a Wam pokażę, że nie ma nic złego w odrobinie luksusu (lub w większych jego ilościach).

Marconi

O wnętrzu nie muszę się rozpisywać, ponieważ już widok z zewnątrz mówi sam za siebie. Jest elegancko, ale bez zbędnego przepychu, każda sala zaprojektowana jest z konkretną funkcją na myśli i współczesne renowacje pozostają wierne projektom pamiętającym Ignacego Paderewskiego, jednego z pierwszych właścicieli hotelu. Na samym początku zostaliśmy zaproszeni do baru w Sali Kolumnowej, gdzie barmani opowiedzieli nam, jak przygotować bardzo rześkiego drinka z… Koperkiem! O ile w zimę nie sięgnąłbym po zielone zestawienie, tak w aranżacji wiosenno-letniej sprawia się bardzo dobrze i gwarantuje przyjemne zaskoczenie.Gdy zebraliśmy się już przy wspólnym stole, sympatyczny szef kuchni, Portugalczyk z urodzenia, Polak z wyboru – Carlos Teixeria opowiedział nam o czekających nas przyjemnościach. Na starcie muszę pochwalić dobór win do konkretnych dań – nie czuję się sommelierem, wręcz czasem mam wrażenie, że moje gusta alkoholowe są nazbyt proste, jednak nawet ja doceniłem zestawienie tego wieczoru.

Marconi

Na początek pojedyncza ostryga, szef kuchni uprzedzał, że do kolacji chciał podejść w sposób prosty – świetne rozpoczęcie, głównie dzięki dodatkowi krwawej Mary. Przepicie mocno pieprznym shotem kompletnie zmienia smak dania!

Marconi

Chwilę później na stole pojawił się tatar z łososia krem z makreli a la brandade, jogurtowy sos chrzanowy. Brandade to pochodząca z Langwedocji i Prowansji pasta rybna, tu widoczna była inspiracja jej kremową, niemal majonezową konsystencją. Podane bardzo estetycznie, danie pozostawiało niedosyt, czy raczej pobudzało apetyt na więcej!

Marconi

Ravioli z królikiem duszonym w białym winie z sosem kminkowym to pozycja najbardziej ryzykowna, dużo rzeczy mogło tu pójść nie tak. Na szczęście w Marconi odnaleziono odpowiedni smak potencjalnie mdłego dania i ze szczerym sercem mogę je polecić, czego gdzie indziej pewnie bym nie zrobił.

Marconi

Głównym daniem wieczoru był sezonowany czterdzieści jeden dni stek z polskiej wołowiny, podany z truflowym puree i morelami. Nie jest to długo sezonowane mięso, zwłaszcza jeśli o kochane krówki chodzi, jednak wystarczająco, by smak zachwycił. Zawsze, gdy piszę pean pochwalny jest mi odrobinę głupio, jakby moim obowiązkiem było dopatrzenie się jakiegoś mankamentu, feleru. W przypadku tego dania nie odczuwam żadnych oporów: majstersztyk! Choć zawsze może być to wina trufli, które prawdziwie uwielbiam.

Marconi

Nie obyło się bez deseru, tu w roli głównej beza pavlova z rumem, jagodami i bitą śmietaną. Choć to Pani Gessler jest królową bezy – o czym kiedyś pisałem – to pavlova w Marconi spokojnie może stanąć obok tej z AleGlorii, a jest to warszawska deserowa elita. Miłym dodatkiem był torcik, który dostaliśmy „na dowidzenia”, razem z mini wycieczką po hotelu. Apartament, w którym niegdyś zatrzymywał się kiedyś marszałek Piłsudski wpadł mi w oko, trzeba kiedyś pobawić się w „turystę w Warszawie” i wpaść na weeekend…

Marconi

Marconi
Strona: www.restauracjamarconi.pl
Adres: Krakowskie Przedmieście 42/44 00-325 Warszawa (hotel Bristol)
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Niedziela
6:30 – 10:30 (śniadania)
12:00 – 15:00 (obiady)
18:00 – 22.30 (kolacje)
Numer telefonu: 22 551 1832

Marconi - Hotel Bristol Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Share This

Share This

Share this post with your friends!