Zaznacz stronę

Tuż obok Trattoria Rucola pojawił się bliźniaczy lokal, o profilu zbliżonym, a jednak bardzo różnym – pierwsza to włoska restauracja z prawdziwego zdarzenia, z naprawdę zacnymi pizzami (choć kiedyś naciąłem się tu na gotowym farszu do parpadelle), za to drugi to oryginalny na rodzimym rynku streetfood. Pinsa, jak sama nazwa wskazuje, serwuje głównie lżejszego przodka ukochanego przez Polaków „placka”. Nazwa pochodzi od łacińskiego „pinsere” czyli „zagniatać”, a było to danie włoskiej biedoty, obecnie często do kupienia w Rzymie jako szybka przekąska, ewentualnie streetfood. W skład ciasta wchodzi mąka ryżowa, sojowa i w znacznie mniejszej ilości pszenna – a przynajmniej tak wykonywana jest przy ulicy Francuskiej, co do przepisu protoplasty nie będę spekulował, ponieważ znalazłem sprzeczne ze sobą informacje.

Co w menu? Zgodnie z założeniem, że pinsa jest lżejsza i zdrowsza od pizzy, wiele pozycji zaadresowanych do wegetarian: BASILICO z sosem pomidorowym i bazylią, SPINACI ze szpinakiem i serami Peccorini i Ricotta, czy VERDURA z bazylią, serem kozim i grillowanymi warzywami. Sam wolałem wersje z dodatkiem zwierzęcych protein, dlatego spróbowałem COTTO (18PLN) oraz LA REGINA (24PLN). Pierwsza dość prosta, z dodatkiem Prosciutto Cotto, serkiem Mozzarella i Philadelphia, druga prawdziwie królewska z Mozarellą, krewetkami, włoskim boczkiem, Ndują (miękką, ostrą włoską kiełbasą) i świeżą rukolą. Sama pinsa przypomina focaccię, jest krucha i dość pełna w smaku, daleko jej do spuchniętych i wilgotnych pseudopizz, przypomina trochę pieczywo. Ponoć ciasto na pinsę wyrasta siedemdziesiąt dwie godziny!

Problem? Pinsa to kolejny streetfood, który bazując na hasłach „zdrowe” i „lekkie” śrubuje ceny. Płacąc za dwie pinse i lemoniadę koło pięćdziesiąt złotych chciałbym dostać sztućce i prawdziwy – nie plastykowy – talerz.

Pinsa
Strona: FB
Adres: Francuska 6
Godziny otwarcia: 12:00-21:00
Numer telefonu: 733 323 233

Pinsa Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Share This

Share This

Share this post with your friends!