Zaznacz stronę

Kraków ma swój specyficzny klimat, a Ranny Ptaszek jest miejscem tym klimatem na wskroś przesiąkniętym. Dlatego pokochasz go lub wprost przeciwnie, choć pewny jestem, że większość smakoszy skłoni się ku pierwszej opcji. Jest to jeden pokój, którego większą część zajmuje lada – trzy stoliki i parapet, przy którym na raz zmieszczą się maksymalnie trzy osoby, dając tym samym szansę na wspólne jedzenie dziesięciu osobom naraz.

Ranny Ptaszek to przede wszystkim detale – niewielki, staromodny kran i umywalka dla gości, kaktusy w różowych doniczkach ustawione w równiutkim szeregu, linoryt na wpół ukryty za kwiatkiem. Miałem wrażenie miejsca zrobionego z wyczuciem i pomysłem, niemalże domowego stopnia zadbania o lokal. Godziny otwarcia są pozytywnie śniadaniowe, każdego dnia do szesnastej, w tygodniu od ósmej, w weekendy od dziewiątej. Jeśli miałbym dorzucić odrobinę personaliów, to okolica doskonale kojarzy mi się z „prawdziwym Kazimierzem”, który bardzo powoli cofa się i znika…

Różowe (a jakże!) menu przyozdobione monogramem wesołego ptaszka zawiera wszystkie poranne standardy i kilka pozycji zaskakujących, kierunek na modną alternatywę. Są jabłka w szlafroczkach (placuszki z domową konfiturą, 15PLN), szakszuka (19PLN) czy miska dobroci (kolorowy ryż lub bulgur, pieczona dynia z cynamonem, czerwona kapusta z rodzynkami, rukola, czarnuszka, pestki z dyni i sos tahinowy, 20PLN). Sam decyduję się na wyględne i smaczne krzepiące śniadanie (24PLN).

Cieciorka w pomidorach, jajko sadzone i pieczona kiełbaska węgierska to białkowe kombo, które może postawić na nogi nawet po ciężkiej nocy. Ale to nie wszystko! Ciepła pita, domowe pikle, hummus i sos srirachamayo dopełniają start mojego dnia. Moja towarzyszka zdecydowała się na mniejsze objętościowo i bardziej standardowe śniadanie jajeczne, podane na chlebie.

Ranny Ptaszek to spokojny początek dnia, to relaks przy kawie i dopieszczone pod każdym względem wnętrze. Patrząc na sesje zdjęciowe promujące tutejszą kuchnię – wszystko przemyślane i zamierzone. Zarazem jest to miejsce małe, gdzie prawdopodobnie grupa większa, niż trzy osoby odbije się od drzwi, podobnie nie wyobrażam sobie jedzenia w pośpiechu, czy nawet z limitem czasowym. Coś za coś.

Ranny Ptaszek


Augustiańska 5
Kraków

517 656 246
.
FB
pon-pt
sb-ndz
8:00-16:00
9:00-16:00

Share This

Share This

Share this post with your friends!