Zaznacz stronę

-Wie pan, gdzie dobrze zjem? – zapytałem uprzejmie.
-Tam – elegancko ubrany starszy pan nie wahał się ani chwili. – W Ratuszowej.

I to nazywa się rekomendacja, a nie pitu-pitu o tym, kto na jaką kuchnie ma ochotę. Ostatnio słyszałem nawet, że związek, to „dwoje ludzi, którzy pytają się na wzajem co na obiad i tak do końca życia”. Tak czy inaczej, w Nowym Sączu udałem się do Ratuszowej, bo jest znana i lubiana, bezapelacyjnie polecana. O wyborze przesądziła też centralna lokalizacja, dosłownie w sercu miasta – w podziemiach Ratusza na środku rynku.

Skoro pomieszczenia piwniczne, to i mało światła, co nadrabiają żywe kolory wnętrza i sporo drobiazgów nawiązujących do kultury regionu. Nie brakuje też nawiązań sakralnych, nad moim stolikiem było kilka interpretacji kuszenia Adama i Ewy. Kicz zamierzony czy klątwa PRL? Sami zdecydujcie. Obsługa w starym stylu, pełna kindersztuba, skłonność do gawędziarstwa – w odpowiednim nastroju pociągnąłbym za język! Menu długie, skupiające się na pierogach…

Najpierwej zupa czosnkowa, klarowna i aromatyczna, podana z grzankami. Pychota! Jest też podpiwek własnej produkcji.

Rozczarował mnie tatar, mięso kompletnie bez charakteru. Sytuacji nie ratują smakowite dodatki, wszak wyborem polędwicy (udźca bądź rostbefu) tatar stoi.

Pierogi z łosic nadziane są boczkiem i ziemniakami, próbowałem też ruskich i oczywiście z mięsem. Są kapitalne, cieniutkie ciasto, a farsz smakowity i doprawiony, nie brakuje też tłuszczyku, okrasy, omasty bądź tustego (zwał jak zwał). Za to nawet przy niepełnym lokalu – trzeba poczekać na nie dłuższą chwilę,

Tu pozwolę się podzielić wiedzą, ponieważ ostatnio wdałem się ze znajomym w kłótnię pt. czy pierogi ruskie są daniem polskim:

nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej (Galicja Wschodnia). Nie należy jej mylić, jak to często jest robione, z Rosją, gdzie ten typ pierogów nie jest zbyt dobrze znany. Ten typ pierogów jest bardzo znany na Słowacji pod nazwą Bryndzové pirohy.

Ratuszowa uwiodła mnie pierogami i rodzinną, regionalną atmosferą. Gdyby była w zasięgu godziny jazdy, wpadałbym tu na niedzielne obiadki, co jak widać czyni wielu nowosądeczan. Lokal trochę z innej epoki, który broni się dobrą kuchnią i renomą.

Ratuszowa

Strona: brak?

Adres: ul. Rynek 1, Nowy Sącz 33-300, Polska

Godziny otwarcia:

N 12:00 – 21:00
Pn – Wt 11:00 – 20:00
Śr 09:00 – 20:00
Cz 11:00 – 20:00
Pt 09:00 – 20:00
So 09:00 – 21:00

Numer telefonu: +48 18 443 56 15

Share This

Share This

Share this post with your friends!