Zaznacz stronę

Na pradze, na parterze jednej z kamienic przy ulicy Ząbkowskiej, znajduje się mały klejnot, dobrze znany ludziom poszukującym w Warszawie odrobiny bliskiego Wschodu. Nie mówię tu jedynie o kuchni – wystrój wnętrza, klimat, wszystko przenosi nas na rosyjską prowincje, czy raczej do jednego z mniejszych miast. Co sprawia, że tak łatwo jest to poczuć mi, urodzonemu w ’89, nie znającemu języka rosyjskiego (może poza paroma podstawowymi zwrotami) człowiekowi? Miła, zaciągająca obsługa (pani Tamara z uśmiechem na ustach!), mapa – przypominająca te stare, szkolne -rozwieszona na ścianie, nadmiar bibelotów, stoły do siebie nie pasujące, fotele babcinie kwieciste, sztućce ustawione na sztorc w kubkach, zastawa porcelanowa, zdobiona… Uff.

Skamiejka

A co zjemy? Menu krótkie i treściwe:

Skamiejka

Zaczynam od solanki i przyznać muszę, że dopiero drugi raz w życiu jadłem tę zupę… Bardzo dobra, choć nie tak gęsta jak znany mi protoplasta. Zwłaszcza po dodaniu śmietany, która zabiela i zagęszcza, ilość pływających dodatków: mięsa, ogórków kiszonych, kaparów i oliwek zachwyca. Do tego swojski chlebek wypiekany na miejscu i jeść można, aż się uszy trzęsą.

Skamiejka

Popijając lemoniadę gruzińską (uwaga – bardzo słodka, najlepiej rozcieńczyć ją wodą), czekam na dania główne: pielmieni i chinkali (na te drugie trzeba poczekać dłużej, czekam). Dysonansem staje się właściciel miejsca, który wpada do środka, robi zamieszanie, po czym pożycza z mojego stołu nóż – jak wspomniałem wcześniej, sztućce są na stole w kubku – naprawia nim drzwi. Niby rozumiem ten koncept restauracji „domowej”, jednak wolę jeść w spokoju. Na stół docierają pielmieni, tu podane nie w rosole, jak przywykłem, tylko osobno. Drobne sakiewki wypełnione smacznym farszem przypominają mi wizytę znajomych zza Uralu – jest autentycznie!

Skamiejka

Chinkali to już inna zabawa, farsz wieprzowo-wołowy, mocno wyczuwalna kolendra, ciasto też ma całkiem odmienny charakter – w pojedynku postawiłbym na pielmieni, jednak jest to pozycja ciekawa.

Skamiejka

Skamiejka uwodzi i robi to prosto, z sercem. Zachwycające są małe dodatki, jak straszliwie ostra musztarda, która posłużyć może zarówno do chleba, jak i doprawienia dań. Niezaprzeczalny urok miejsca sprawia, że polecam je nie tylko rusofilom i sympatykom tej kuchni – warto jest tu wpaść, przekonać się, jak wyglądać może trochę inny lokal, po raz kolejny warszawska Praga dodaje miastu kolorytu.

Skamiejka

Skamiejka

Skamiejka
Strona: FB
Adres: Ząbkowska 37
Godziny otwarcia:
pon.-niedz.:
12:00 – 22:00
Numer telefonu:
+48 570 151 570

Skamiejka Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Skamiejka

Share This

Share This

Share this post with your friends!