Zaznacz stronę

Spokojna jest ulica, spokojna okolica, spokój wieczny pożądany dla lokatorów Starych Powązek po przeciwnej stronie ulicy. Szczęśliwie nie wpływa to na nastrój panujący w restauracji, pewnie za sprawą artystycznego ducha Akademii Sztuk Pięknych, a dokładnie Wydziału Sztuk Mediów, znajdującego się w dawnej siedzibie Miejskich Zakładów Sanitarnych. Tak, ziemia przesiąknęła historią i czerwona cegła, potężne mury nie zostały przez lokal skomercjalizowane. Za to dodatek markizy i pawilonów pozwolił zagospodarować ogródek, jeden z największych w całej Warszawie i uroczy w perspektywie romantycznego wieczoru.

Karta szeroka

Karta jest bardzo zróżnicowana, zwykle odbieram to jako znak ostrzegawczy – nie da się dogodzić każdemu, a duża ilość pozycji zbyt często przekłada się na słabą jakość. Tu rozstrzał jest bardzo szeroki, przystawki minimalistyczne, od młodych ziemniaków z koperkiem i kefirem (14PLN) po całkiem rozpasane i udane krewetki z patelni (24PLN). Podane w sosie z chilli, czosnku i oliwi, z pietruszką prezentują się całkiem smakowicie. Nie brakuje też sałat, modnej komosy ryżowej ze szpinakiem (32PLN) czy carpaccio z buraka marynowanego w miodzie (22PLN), te pozycje najwyraźniej powstały z myślą o studentach ze wspomnianego już ASP.

Schabowy i pizza

Skoro całą stronę w karcie zajmują pizze, obowiązkowo poczułem się zmotywowany spróbować włoskiego placka. Swoją drogą, czy mówicie na pizzę „placek”? Najwyraźniej jest to regionalizm, którym mimowolnie przesiąknąłem, w końcu plackiem nazywamy tylko te ciasta, które mają płaski kształt, za to każdy placek jest ciastem. Wracając do meritum! Pizza występuje tu w dwóch rozmiarach, małym – 25cm, ceny w zakresie 19-29PLN, oraz dużym – 35cm, ceny w zakresie 26-39PLN. Rucola (39PLN) poza tytułową zieleniną na wierzchu, zawiera ser pomidorowy i cheddar, szynkę parmeńską i mozarellę, wszystko na cienkim i chrupiącym cieście. Tak jak lubię.

Kotlet schabowy (26PLN) to miłość, wiadomo i kierunek bardzo daleki, od wcześniej wspomnianych sałat, czy obecnych w karcie curry. Danie się broni, wielki plus za brak glutaminianu sodu – nie tylko w tym daniu ale ogólnie, w całej kuchni – przyczepiłbym się jedynie zbyt dużej ilości panierki, która przykrywa nieco smak mięsa. Buraczki, ziemniaczki, polski smak utrafiony.

Ogródek eventowy

Czy przystawka, czy danie główne – Spokojna wie co robi, choć brak tu myśli przewodniej, spajającej całość. To raczej „dla każdego coś miłego”, takie podejście może wywodzić się z eventowej natury miejsca i tak, sam szczerze poleciłbym to miejsce wszystkim, którzy chcieliby zorganizować chrzciny, wesele, imprezę firmową czy inne tego typu celebracje w zacisznym zakątku w Warszawie. Na osłodę dorzucam kawał dobrego ciacha (szarlotki), jakbyście się jeszcze wahali:

Spokojna 15


Spokojna 15
Warszawa

+48 507 782 652, +48 607 332 210
.
FB
ndz-czw
pt-sob
12:00-22:00
12:00-23:00
Spokojna 15 Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Share This

Share This

Share this post with your friends!