Zaznacz stronę

Poznań jest bogaty w restauracje azjatyckie, a ja się cieszę, bo Azję lubię. Umami zostało polecone mi przez znajomych, więc wybrałem się z dość wysokimi oczekiwaniami już na starcie i jeśli o wystrój i lokalizację lokalu chodzi, to zdecydowanie wypadło pozytywnie. Japoński minimalizm w bardzo udanym wydaniu, beżowa paleta barw, przesuwne drzwi w stylu shōji, jest nawet odseparowana sala z połączoną ławą, mającą symulować tradycyjny stolik.

Karta prezentuje się wspaniale, od sushi w różnym stylu, poprzez tatara i sałatki, zupy – nie tylko japońskie, makarony i specjały kuchni koreańskiej. Dużo tego, w pewnym momencie nie wiem, jakiego wyboru dokonać i czy to naprawdę dobry pomysł, wrzucać wszystko naraz. Coś skazane jest na bycie „gorszym” – choćby przez to, że jest pozycją rzadziej wybieraną.

Zachwyt nad czekadełkiem jest szczery i ani trochę nie przesadzony – wszystkie restauracje azjatyckie, powinny się od Umami uczyć, cieniutkie plastry doprawionej ryby są znacznie lepszą opcją, niż bezosobowa sałatka. Entuzjazm ostudza Agedashi Tofu (15PLN) podane w formie… Bryły. Na moje życzenie zostały dodane wiórki bonito, jednak to nie ratuje panierki, która odchodzi od tofu, utrudniając spożycie w całości. Agedashi podawane jest w małych kostkach, rzadziej w plastrach tak, aby nie trzeba było rozdrabniać porcji, jedzenie „na raz” w Umami nie wchodzi w grę.

Znacznie lepiej prezentuje się sytuacja z Wakame Sarada (14PLN) – „sarada” to oczywiście zapożyczenie, z angielskiego „salad”. Glony wakame, a raczej sposób ich podania, są dobrym wyznacznikiem poziomu restauracji, tu są idealne, co po porażce z Agedashi Tofu pozytywnie zaskakuje.

Podobnie jak przystawki, dania główne pozostawiły mnie bardzo zmieszanym. Ramen z wołowiną (38PLN) jest okropnie nijaki, choć przyznać trzeba, że składniki w nim się znajdujące są wysokiej jakości: makaron ramen, odpowiednio wysmażona wołowina, wodorosty nori, enoki, uzumaki naruto. Żółtko jajka mogłoby być bardziej płynne. Za to amerykańska rolka należy do najlepszych, jakie w życiu próbowałem. Sake Tataki Roll (45PLN) są wprost genialne, łosoś w tempurze jest podkreślony przez smak ogórka i awokado, kompozycja zawinięta w opalanego łososia to kwintesencja nowoczesności.

Umami jest nierówne, wspaniałe wzloty przeplatane z upadkami, jednak z kompasem w dłoni – warto zaryzykować. Tak jak wcześniej wspominałem, przyczyną zamieszania może być zbyt długa karta, na co szepnę czule: „nie tylko ja doceniam specjalizację, a tutejsze sushi wygrywa”.

Umami
Strona: http://umamisushi.com.pl/
Adres: Wodna 7/2, Stare Miasto, Poznań
Godziny otwarcia:
Ndz – Śr 12:00 – 22:00
Czw – Sob 12:00 – 23:00
Numer telefonu: +48 614 485 417
Umami More Than Sushi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Share This

Share This

Share this post with your friends!