Zaznacz stronę

We wrześniu zeszłego roku otwarto w Tokyo (obok Diver City Tokyo Plaza) nowy model Gundama, wysokiego na niemal dwadzieścia metrów robota z anime, który po raz pierwszy nawiedził Japonię w 2009 roku, jako czasowa ekspozycja. Z powodu dużego zainteresowania, na stałe został częścią krajobrazu, a nawet doczekał się ulepszenia. W Vegan Ramen Shop znajdującym się naprzeciw Stadionu Narodowego w Warszawie też znajdziemy figurkę Gundama, ma około dwadzieścia centymetrów, jednak warto o niej pamiętać, ponieważ znajduje się w jedynym miejscu w Polsce, któremu tak blisko do tokijskich ramen shopów.

Po pierwsze, jest tutaj klimat, po części dzięki figurkom (Bóg bez twarzy, DBZ, Link, Yuri – panteon sław), plakatom, gigantycznemu Rilakkumie siedzącemu w kącie i zapasom mochi. Nie bez przyczyny siadam przy długiej ladzie, wybieram z krótkiej i sensownej listy dań, zdecydowanie jest to lepsza opcja, niż dziesięciostronicowe, zagmatwane i przesadzone menu. To jest ramen shop, kropka. Cztery pozycje, wszystkie bez…

…mięsa. Vegan to vegan, jednak jak się to ma do pysznych, pełnych w smaku naparów wieprzowych, gdzie wkładka w postaci cienkich plasterków boczku, okazjonalnej wołowiny, bądź mojego ulubionego, półpłynnego jajka? tego wszystkiego brak, jednak pozostał smak. Pełny i nienaruszony, pomimo ograniczenia, jakim jest mięsosceptyzm. A może właśnie dzięki niemu?

Chyba po raz pierwszy dostałem dobre Hiyayakko (12PLN) w Polsce. Ta prosta przekąska, składająca się z przybranego, miękkiego tofu w japońskim sosie sojowym, doskonale pobudza apetyt i otwiera na dalszą podróż na Wschód.

Clear Shoyu Ramen (30PLN) można zastosować na wszystkich tych, którzy nie rozumieją pojęcia „umami”. Piąty smak jest wyraźny, a to za sprawą bulionu z sześciu grzybów, mieszanki sosów sojowych i oleju z jabłka, cebuli i imbiru. Delikatny, klarowny napar łatwo polubić, trudno zapomnieć. Dodatki w postaci grzybów enoki, kapusty mizuna i pieczonego pomidora są bezpiecznie smaczne.

Creamy Shio Ramen (28PLN) jest w pewien sposób przeciwieństwem poprzedniego – gęsty i cięższy, przyjemnie stymuluje kubki smakowe, smak powoli rozprowadza się po całym języku. W pierwszym momencie ciężko uwierzyć, że napar jest bezmięsny! Dodatki w postaci grubych grzybów shiitake, świeżych kiełków mung, nori i szczypiorku sprawiają, że nie jest nudno. No i sezam, dla wykończenia.

Nie wiem, na ile jest to prawdą, jednak przeczytałem, że tutejszy makaron pochodzi z poznańskiego YetzTu – o tym lokalu pisałem bardzo dawno temu (circa ’15?), jednak podtrzymuje to, co przelałem w internet wtedy. Mianowicie makaron jest bardzo wysokiej jakości. Do Vegan Ramen muszę wrócić po to, żeby spróbować dwóch pozostałych, pikantnych opcji. Co najważniejsze jest w tej całej recenzji, miejsce polecam wszystkim sympatykom japońskich zup, niezależnie od stosunku do „bycia vege” (nie mylić z Patrykiem). Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – można.

Vegan Ramen Shop


Finlandzka 12 a
Warszawa
.
FB
pon-ndz 12:00-21:00
Vegan Ramen Shop Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

 


Share This

Share This

Share this post with your friends!