Zaznacz stronę

Za oknem muzeum Szopena, droga w górę prowadzi do starego, dobrego UW, droga w dół zaś na warszawskie Powiśle, gdzie w BUW-ie spędziłem długie godziny nad książkami, oraz niewiele dalej, gdzie długie godziny spędziłem z alko… Innymi „książkami”. Unikatowa perspektywa wymaga podobnej sobie karty, dlatego też szef kuchni Piotr Pelachowski postawił na propozycję bardzo indywidualną, jednak osadzoną w polskiej tradycji kulinarnej.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Restauracja na piętrze, na parterze kawiarnia, oczywiście warto zarezerwować miejsce przy oknie, czy raczej przeszklonym froncie. Obsługa z lekkim namaszczeniem, z ceremoniałem – jednak tu to nie razi. Na stole pojawiła się degustacyjna porcja kremu z żytnim czipsem z diabłem morskim. Doceniam aranżację, estetykę formy, jednak żeby rozsmakować się w daniu… To trochę za mało.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Foies gras (38PLN) jest jednym z najlepszych, jakie dotychczas jadłem, podane na dyni z Hokkaido smak ma wyrazisty i głęboki, podkreślony przez chutney i żurawinę.

SAMSUNG CSC

Zaimponowała mi panna cotta z kalafiora, ciekawa forma i gęstość, jednak podobnie, jak towarzyszące jej tortellini… Smakowo nudna, niestety. Zwłaszcza, że pozornie oczywista forma pozostawia pole do popisu, do zaskoczenia. Niby na boku jest smażona brukselka i cienko krojona fioletowa marchewka, ale to jedynie sypki róż na bardzo bladym poliku.

SAMSUNG CSC

Risotto waniliowo-cytrynowe z krewetkami jest bardzo delikatne, a przy tym intrygujące, jest to jedno z tych dań, które wciąga, z każdym gryzem, z każdym oddechem staje się coraz to bardziej interesujące. Widelec uderzający o dno talerza to w tym przypadku smutna niespodzianka.

SAMSUNG CSC

Jeleń w karcie? Jako amator wszystkiego, co pochodzi z lasu – zapałałem entuzjazmem, jak się niebawem okazało, słusznie. Poziom wysmażenia i idealny posmak mięsa był tak wyraźny, że do dziś bez problemu przychodzi mi na myśl, aktywując ślinianki.

SAMSUNG CSC

Kawowa panna cotta z lodami kokosowymi, świeżym kokosem i pomelo (24PLN) jest bezbłędna, na każdym poziomie – czy to świeżości miąższu pomelo, kontrapunktu dla ciężkiego posmaku kawy. Rozprowadźmy po tym kremowe lody, które bez faktury świeżego kokosa byłyby gołe.

SAMSUNG CSC

Tamka 43 oferuje kompleksowe doświadczenie – nie zawsze jest to najbardziej „moje” z warszawskiego spektrum smaków, jednak zdecydowanie intrygujące i warte uwagi. Od mojej wizyty minął już ponad miesiąc, karta uległa modyfikacji, więc dania tu opisane znaleźć możecie w nowej, bardziej wiosennej wersji.

Tamka 43 Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

SAMSUNG CSC

Share This

Share This

Share this post with your friends!