Gdzie zjeść w Tarnowskich Górach?

Jem, bywam, opisuję. Food porn.

Gdzie zjeść w Tarnowskich Górach?

Tarnowskie Góry to miasto słynne dzięki kopalniom ród ołowiu, srebra i cynku, od niedawna wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tu pojawiła się pierwsza w Europie maszyna parowa, tu był największy dworzec u-kształtny, mają przyjemny klimat, nazywane są nawet „Paryżem Śląska”. To jest moje rodzinne miasto, więc nic dziwnego, że od niego zaczynam nowy cykl – mam zamiar przybliżyć Wam najlepsze restauracje w znanych mi miastach. Wszystkie odwiedziłem nie raz, wszystkie zostały przetestowane, choć pewnie nie z każdej mam zdjęcie, dlatego wybaczcie, jeśli czasem będę posiłkował się zdjęciami pochodzącymi bezpośrednio od restauracji. Tarnowskie Góry są miastem kulinarnie nierównym, sporo tu naprawdę dobrej kuchni polskiej i śląskiej, brakuje za to świadomej Azji – mam wrażenie, że bary chińskie wyparły ambicje w tym temacie. Poniżej przedstawiam moją selekcję naprawdę dobrych miejsc!

Brick

zdjęcie pochodzi z FB

O Bricku pisałem już cztery lata temu. Od tego czasu wiele uległo zmianie – na szczęście nie poziom restauracji, która nadal kusi świetną lokalizacją na początku prowadzącej do rynku ulicy Krakowskiej, śniadaniami z kawą za 1zł, szerokim wyborem dość klasycznych dań. Protip: spytajcie o domowy pasztet.

Warto zamówić: roladkę ze schabu nadziewaną bekonem

ceny 30-60PLN, kuchnia polska, kuchnia europejska, posiada ogródek, serwuje alkohol, przyjazny dzieciom

Adres: Krakowska 18

4 Pory Roku

Restauracja znajduje się w zabytkowym domu obok targu. Choć wystrój może i jest pretensjonalny, tak kuchnia potrafi zaskoczyć. Jedno z niewielu miejsc w Tarnowskich Górach, gdzie są naprawdę dobre krewetki. Protip: świetne i kreatywne desery, jednak jeśli o pizzę chodzi, spójrzcie na następną pozycję…

Warto zamówić:

ceny 20-50, kuchnia europejska, pizzeria

Adres: Szymały 1

U Wronów

Pizzeria U Wronów funkcjonuje tak długo, jak tylko pamiętam – za licealnych czasów chodziliśmy tam całą ferajną. Dziś wpadam trochę rzadziej, jednak wciąż wiem, że warto. Dobra zupa cebulowa i szeroki wybór pizzy na polską modłę. Protip: bułeczki z autorskimi masełkami dają radę!

Warto zamówić: pickę

ceny 20-50PLN, kuchnia włoska, pizzeria

Adres: Karola Miarki 15

Modra

Żywy dowód na to, że Magda Gessler nie tylko robi dobre szoł, ale i realnie restauracjom pomaga. Wcześniej o Modrej nie słyszałem, po Kuchennych Rewolucjach jest oblegana i słusznie! Świetna kuchnia śląska, bezproblemowa. Protip: modro kapusto ganz szwarno!

Warto zamówić: rolada ślonsko

ceny 20-40zł, kuchnia śląska

Adres: Gliwicka 23

Sedlaczek

Najbardziej klasyczna i uznana ze wszystkich wymienionych pozycji – przez to właśnie, czasem osiada na laurach. Wciąż warto Sedlaczka sprawdzić, znajduje się w kamienicy przy zabytkowym rynku i serwuje kuchnię śląską i polską, czasem odważnie i z fantazją, innym razem tradycyjnie i z namaszczeniem. W weekendy warto wcześniej przedzwonić, często odbywają się tu imprezy okolicznościowe. Protip: szeroki wybór win.

Warto zamówić: łosoś wędzony z kruszonką z pistacji, musem
mango i piklowanymi warzywami

ceny 15(lunch) – 60, kuchnia śląska, kuchnia polska,

Adres: Rynek 1

Nie restauracja, a warto: Gryfny Kafyj

Café Silesia – Gryfny Kafyj to mała i przyjemna kawiarnia w sercu Tarnowskich Gór (mojego rodzinnego miasta). Poza dobrą…

Opublikowany przez Good Place Warsaw Wtorek, 10 listopada 2015

Cafe Silesia czy Gryfny Kafyj to mój obowiązkowy pit stop podczas wizyty w rodzinnych stronach. Świetna kawa parzona na milion sposobów, widok na rynek – latem są też stoliki na zewnątrz – przemiła obsługa i niskie ceny. Ta kawiarnia mogłaby świecić przykładem dla reszty Polski, choćby bogatym zaopatrzeniem w ziarna, które można tu kupić do domu. Protip: zbieraj pieczątki na darmową kawę.

Warto zamówić: czarną z aeropressu

tanio, kawiarnia

Adres: Rynek 3

To jeszcze nie wszystko! W Tarnowskich Górach jest całkiem sporo miejsc sympatycznych, przykładowo oblegane Taco Mexicano, czy znajdująca się naprzeciw Cafe Bar Celona. Znowu jeśli o kulturę chodzi, serdecznie polecam galerię sztuki i kawiarnię w jednym, czyli Inny Śląsk (Karola Miarki 2), gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście.

 

2 komentarze

  1. Tarnogorzanin pisze:

    Celowo pominięto świetną restaurację Sherlock, któa znajduje się na samym rynku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.