Wege Katowice

Jem, bywam, opisuję. Food porn.

Wege Katowice

Jako osobie wychowanej na Śląsku, hajmat nie kojarzy mi się z obfitością kuchni wegetariańskiej czy wegańskiej. W moim domu nawet do ciapkapusty – puree z kiszoną kapustą – wkrawało się kiełbasę lub boczek. Tym chętniej postanowiłem sprawdzić jak prezentują się Katowice od bezmięsnej strony i zaprezentować wam pięć sprawdzonych miejsc, gdzie można zaspokoić głód warzyw (i nie tylko!).

Bujna

gnocchi z pesto

Na szybko można tu zjeść wrapa w kilku wersjach (zmienia się nie tylko wnętrze, ale i sama tortilla może być naturalna / pomidorowa / szpinakowa) lub soj doga, jednak to pełne dania zachęcają by się zatrzymać. Kofty ryżowo-pieczarkowe, wegański krupniok z kiszonym ogórkiem, zupa cheesburgerowa – można wymieniać i wymieniać. Dużo dań jest też w wersji bezglutenowej, wszystko przejrzyście opisane i zachęcające.

Bujna, Mielęckiego 10, nr tel 531 331 200, ndz-czw 11:00-21:00, pt 11:00-01:00, sob 12:00-21:00

Botanika

Wiosenny Krem pieczona kalarepa, szpinak (zdjęcie z FB Botaniki)

Szeroka oferta śniadaniowa (tofucznica ma moje serce), sezonowe lunche i ani chwili nudy dzięki kreatywnemu zespołowi. Miejsce przyjazne planecie, i to nie tylko dlatego, że oferuje kuchnie wegańską, można napić się kranówki z biodergradowalnego kubka, można tu kupić woskowijki – alternatywę dla plastikowych opakowań i folii spożywczej.

Botanika, Henryka Sienkiewicza 27, nr tel +32 724 18 36, pon-czw, nd 9-20, sob-nd 9-21

Mihiderka

burger Super Włoski (zdjęcie z FB Mihiderka)

Jeśli dotychczas wizyta na dworcu w Katowicach kojarzyła się jedynie z batonem ze sklepu, ewentualnie suchą bułką, najwyższy czas na zmianę! Możliwa jest wizyta w Mihiderce, która swoje miejsce znalazła na drugim piętrze przylepionej do Dworca Galerii Katowickiej. Jak z każdym lokalem w galerii handlowej – ma to oczywiste wady, takie jak ruch pod nosem, jednak warto Mihiderce dać szansę. Czemu? Choćby dla burgera Super Włoskiego, z pomidorkami, karczochami, oliwkami i rukolą.

pon – sb 9:00-21:00, ndz 10:00-20:00

Złoty Osioł

Wege barszcz (zdjęcie z FB Złotego Osła)

Złoty Osioł ma piękną stronę internetową, świetną identyfikację graficzną i odjechane wystrój wnętrza. Są przyjazne ceny (zupa mała 5zł, 8zł duża, luźne danie 12,20zł, zestaw z sałatkami 14,90zł) i sezonowe menu, które warto sprawdzać. I choć są tu inspiracje z całego świata, tak na piątkę zasługują wariacje na temat kuchni polskiej w wege wersjach, przykładowo barszcz czy kotlety ziemniaczane z kiszoną kapustą.

ul.Mariacka 1, nr tel 32 253 01 13, codziennie 10:00-22:00

Dobra Karma

Pizza Przemianowa ze starym znajomym – salami rodem z Bezmięsnego Mięsnego (zdjęcie z FB Dobrej Karmy)

W opozycji do fast foodów, powstają miejsce takie, jak Dobra Karma. Tu nikt się nie spieszy, co podsyca apetyt i wspomaga trawienie. Co trawić jest, ponownie zmienna kuchnia sezonowa, zrozumienie cyklu natury jest podstawą, jest też tu… Pizza Przemianowa. Co to? Jak sami piszą: „na cieście z mąki pełnoziarnistej, przygotowywana zgodnie z sycylijskimi recepturami wzbogaconymi o zasady Kuchni wg Pięciu Przemian”. A ja zatwierdzam, że dobra.

ul. św. Jacka 1, nr tel 784 903 662 , codziennie 12:00-22:00

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.