Zaznacz stronę

W ubiegły czwartek miałem przyjemność być gościem Ambasady Meksykańskiej podczas obchodów Dnia Niepodległości Meksyku – kultura Ameryki Południowej zawsze była mi bliska, dlatego bardzo ucieszyłem się z tego zaproszenia. Impreza odbywała się w Fortecy, obsługiwana była przez Państwa Kręglickich, co było gwarantem sprawnego i smacznego przebiegu zdarzeń.

Día de Independencia w Fortecy

Día de Independencia w Fortecy

Pomimo, że na łamach Good Place Warsaw powinienem skupiać się na kulinariach, coraz częściej piszę o tym, co się dzieje „wokół” stołu – czemu? Bo często to, co na talerzu się znajduje, napędza to, o czym rozmawiam z dala od niego. I tak na przykład podczas Fiesta Mexicana poznałem masę sympatycznych osób, z którymi połączyła mnie miłość do jedzenia. Zabawny fakt? Mój hiszpański jest bardzo ubogi, zwykle wolę ograniczyć się do „yo no hablo español”, niż kaleczyć dźwięczny język, jednak jeśli o nazwy produktów i dań chodzi, to moje słownictwo okazuje się niezwykle bogate. Tego wieczoru okazało się, że nadal kocham sos mole – narodowe meksykańskie danie, które ma wiele wariacji, jednak niezbędnymi jego składnikami są piekielnie ostre papryczki oraz… Ciemna czekolada. Polecam przepis autorstwa Jadłonomii.

Día de Independencia w Fortecy

Día de Independencia w Fortecy

Tym razem obiekt był zadaszony, wszędzie znajdowały się ozdoby w narodowych barwach Meksyku, wysoko zawieszone były piniaty – kusiły mnie, żebym sprawdził, czy rzeczywiście są wypełnione słodkościami. Na barze królowała tequila, godne polecenia Margarita w dwóch wersjach smakowych, a zajadać się można było przysmakami przygotowanymi przez El Popo, najstarszą (i jak już kiedyś pisałem, jedną z najlepszych) restaurację meksykańską w Polsce. Dzięki bardzo uprzejmej gościnie Ambasadora Alejandro Negrín Muñoz, każdy z zaproszonych czuł się tu dobrze, a energicznie odśpiewany hymn i późniejsza zabawa przy akompaniamencie mariachi sprawiła, że nie czułem się jak na sztywnym, oficjalnym wydarzeniu, a jak na wielkiej fieście. Viva la Mexico!

Día de Independencia w Fortecy

Share This

Share This

Share this post with your friends!