Zaznacz stronę

Czasem znajomi pytają mnie o jedzenie. Wtedy kieruję ich na goodplacewarsaw.pl, jednak czasem jest to zagwozdka znacznie bardziej ogólna (lub szczególna), niż o „najlepszą knajpę na spotkanie biznesowe, wiesz, żeby było elegancko ale bez kija w dupie”. W takich przypadkach staram się udzielić możliwie najlepszej odpowiedzi, choć przyznaję, że są kwestie które mnie przerastają, jak na przykład dialogi:

Ile dajesz mąki do ciasta na pizzę?

Gdzieś pół kilo pszennej na dwie blachy.

Dzięki!

A, tylko z tego pół kilo, cztery duże łyżki najpierw odsypuję do rozczynu.

Spoko. Czekaj, co to jest rozczyn?

Ze względu na to, że udało mi się spędzić trochę czasu w Azji, często tłumaczę czym różni się bao od pampuch i czy naprawdę nie można zrobić ramen z makaronem sojowym – przecież jest on azjatycki! Dla tych, którym nie chce się przebijać przez sterty książek kulinarnych, a szukają przystępnie zarysowanej odpowiedzi na nurtujące ich kulinarne pytania powstało Foodwiki.

Jest to portal stworzony przez Pyszne.pl po to, żeby poszerzyć wiedzę i świadomość konsumentów i ułatwić wybór zamawianych dań. Abstrahując od wymiaru komercyjnego, wpisy dotyczące poszczególnych dań są rzetelnie przygotowane. W tabeli przedstawiono kuchnię z której pochodzi, rodzaj dania, alergeny, dla kogo jest przeznaczone, bazowy składnik i poziom ostrości – szybki skoroszyt podstaw. Dla tych, którzy nie boją się większej ilości tekstu napisana jest krótka historia, sposób przygotowania i sugestie podania. Zwieńczeniem wpisu są zróżnicowane ciekawostki (grecka pita zawiera dość duże ilości wapnia – 86 mg w 100 g, serio).

kanapki japońskie – wariacja na temat sushi. Od Japoński Lunch.

Nie jest to wyczerpujące podejście do tematu, jednak stanowi dobry wstęp, punkt zaczepienia, który może być początkiem kulinarnej przygody. Często recenzuję tu książki, piszę o pozycjach, które mogą pomóc rozbudować wiedzę, poszerzyć ją w konkretnym kierunku. Foodwiki daje solidne podstawy pod dalszy research, rozbudza ciekawość i głód – zarówno metaforyczny głód wiedzy, jak i praktyczny. Sięgnięcie po kolejne, bardziej rozbudowane pozycje, odwiedziny w restauracjach, poszukiwanie konkretnych smaków, rekreacja przepisów we własnej kuchni – to następne kroki.

niewielka część mojej kulinarnej kolekcji.

Dzięki Pyszne.pl mam dla was mały konkurs – bon na 50zł do zrealizowania na zamówienie do domu. Nagrodzę jeden, najbardziej kreatywny komentarz dotyczący problemu lub wyzwania, jakie napotkaliście podczas starć kulinarnych. Może to być anegdota, może być to pokaz ignorancji bądź wprost przeciwnie – imponujący know-how. Czekam z zapartym tchem do niedzieli (20:00 dnia 10.06.2018)!

Share This

Share This

Share this post with your friends!