Zaznacz stronę

Dziś wyjątkowy artykuł, ponieważ nie zamierzam się skupić wyłącznie na jedzeniu, choć tego oczywiście tu nie zabraknie. Postawiłem sobie ambitne zadanie, chciałem stworzyć spacerownik, trasę po lubianych przeze mnie warszawskich miejscach kultury – w końcu Good Place Warsaw zobowiązuje. W transporcie pomiędzy poszczególnymi miejscami pomogły mi elektroniczne hulajnogi Hive, które w przyjazny dla środowiska sposób, pozwalają skutecznie omijać korki. Kiedy piszę te słowa, relacja z mojej podróży wciąż dostępna jest na koncie mojego alter ego, czyli @ddnwierszem. Poniżej prześledzicie dokładnie całą trasę!

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Wchodzący w skład Osi Stanisławowskiej historyczny (odbudowany) zamek, który stał się domem jednej z najlepszych, najbardziej aktualnych instytucji kultury w naszym kraju. Zobaczymy tu nie jedną, a kilka wystaw, jest też przestrzeń dla artystów debiutujących lub osób świeżo po studiach. Oprócz tego skorzystać możemy z kameralnego kina i restauracji Marty Gessler – Qchni Artystycznej. Obecnie zobaczycie wystawy: 2/04—22/09/2019 wystawa Maria Loboda Siedząc tutaj znudzona jak lamparcica; 04/07—11/08/2019 wystawa Jan Moszumański-Kotwica Obcowanie. Studium ciśnień; 01/06—20/10/2019 wystawa Dotknij sztuki; 15/03—22/09/2019 wystawa Forensic Architecture. Latem działa Ogród Miejski Jazdów, którego motywem przewodnim w tym roku jest dystopijna przyszłość, która już wkrótce czeka Ziemię.

Apteka Sztuki

Niezależna galeria o bardzo dobrej selekcji wystawianych artystów i kawiarnia w jednym. Obecnie zobaczymy MIEJSCA Pauliny Okurowskiej, zamieszkałej we Francji Polki, tworzącej skupione wokół ceramiki i kamienia instalacje.

Kino Luna

Kino studyjne, niekomercyjne, miejsce premier wielu znakomitych projektów, element warszawskiego krajobrazu już od lat sześćdziesiątych. Odbywają się tu festiwale, prelekcje, pokazy specjalne i przedpremierowe – warto trzymać rękę na pulsie!

Uki Green

Pora na przerwę w zwiedzaniu! Z tej okazji wybrałem się na wegański ramen, pełna recenzja dostępna tutaj (link do recenzji).

Muzeum Azji i Pacyfiku

Historycznie skupione na kulturze Indonezji, obecnie Muzeum posiada bardzo szerokie i zróżnicowane zbiory, w których reprezentowane są: Mongolia, Indie, Nepal, Tybet, Wietnam, Birma, Laos, Chiny, Azja Środkowa (Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Kazachstan, Kirgistan), Afganistan, Papua Nowa Gwinea i Vanuatu. Na wszystkie wystawy jest tu wstęp wolny, stała ekspozycja to Strefa Dźwięku, gdzie zaprezentowano około 120 instrumentów muzycznych! Wystawy czasowe: 26/07/2019 — 15/09/2019 Ścieżkami mistrza Bharaty – wystawa fotografii Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika; 14/06/2019—15/09/2019 HAND-MADE IN CHINA. Batiki i hafty mniejszości etnicznych Chin Południowych z kolekcji Li Lei.

Księgarnia Dwie Siostry

Księgarnia z najpiękniejszymi książkami (nie tylko) dla dzieci.

Teatr Ateneum

Teatr im. Stefana Jaracza, jednego z największych prowokatorów polskiej sceny teatralnej, ma już ponad dziewięćdziesiąt lat! Umieszczony w historycznym Budynku Związku Zawodowego Kolejarzy, jest piękny na zewnątrz i w środku. Był to pierwszy projekt Romualda Millera, bardzo nowocześnie – jak na swoje czasy – wyposażony. Dziś do teatru ściągają świetne sztuki i wybitne nazwiska: Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Julia Konarska czy mój personalny faworyt – Marian Opania.

Centrum Nauki Kopernik

Tego miejsca chyba nie muszę przedstawiać. Misją Centrum Kopernika jest popularyzacja nauki, upowszechnianie fizyki, integracja środowiska naukowego i dotarcie do najmłodszych. Świetne miejsce, które odwiedzić można całą rodziną – nikt nie będzie się nudził! Organizowane są tu prelekcje, warsztaty – polecam wybrać się do planetarium, czy aktywizować na wiele innych sposobów, gdyż program regularnie się zmienia.

Muzeum Nad Wisłą

Muzeum nad Wisłą mieści się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Organizowane tu wystawy stawiają fundamentalne pytania, obecnie jest to Farba znaczy krew Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie (07.06 – 11.08.2019). W hallu jest też bogato wyposażona księgarnia artystyczna – warto pogrzebać wśród zbiorów!

Paloma

Znów chwila dla ciała! Najprzyjemniejsza kuchnia w nadwiślańskiej okolicy, pełna recenzja tutaj (link do recenzji).

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Czterdzieści tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych na księgozbiór. Książka, której szukasz, prawdopodobnie tutaj na ciebie czeka. Miejsce o wzmożonej studenckiej aktywności, zwłaszcza w okresie sesji – latem można poczuć się luźniej, zgubić pomiędzy regałami.

Ogrody BUW

Pomimo, że to ten sam budynek, to zaznaczam je osobno. W końcu do biblioteki idzie się uczy, a do ogrodów – wypoczywać.

Mural Kory

Ukryty na tyłach Nowego Świata, tuż obok barów znanych jako Pawilony (kiedyś przychodziłem tu w kapciach). Kora Jackowska zmarła dwudziestego ósmego lipca 2018 roku, była symbolem polskiej popkultury, autorką niezapomnianych hitów, barwnym i fascynującym charakterem. Uhonorowanie jej w ten sposób jest naturalne i piękne – mural zmienia się wraz z porami roku.

Share This

Share This

Share this post with your friends!