Zaznacz stronę

Na studiach przeczytałem, że każdy szuka swojej drugiej połówki jabłka („Uczta” Platona), a ja w ostatnich dniach znalazłem sporo warzyw i owoców w łatwo przyswajalnej formie soku. Konkretnie półtora kilograma tychże w jednej, półlitrowej butelce. Gratulacje – moglibyście ironicznie odpowiedzieć. Ale to nie wszystko! Ja, zażarty foodie, bywalec barów mlecznych, weteran fine diningu, postanowiłem przez trzy dni żywić się wyłącznie sokami. Niektórzy mówią na to detoks, inni – szaleństwo (nie, to nie jest Sparta).

Na czym polega cold press?

Zanim przejdę do omówienia trzydniowej wędrówki, zamierzam przybliżyć temat cold press, czyli metody pozyskiwania soków Natura Cold Press, przy pomocy których przeprowadzałem mój detoks. Że owoce i warzywa użyte w sokach pochodzą od lokalnych dostawców – szanuję, ale to nihil novi. Ważne jest, że

rozdrabniane są chłodnym, nienagrzewającym się ostrzem, by następnie trafić do prasy hydraulicznej, która je miażdży.Oczywiście wszystko to dzieje się w chłodnej atmosferze – tylko wtedy mamy pewność, że soki zachowają swoje właściwości odżywcze, a detoksy przeprowadzone z nimi będą skuteczne.

– cytat pochodzi ze strony naturacoldpress.pl

I tę jakość czuć. Jeśli chodzi o soki detoksowe, mają krótką datę przydatności do spożycia (cztery dni), za to soki SŁOŃCE (można nimi uzupełniać regularną dietę) nieco dłuższą. Wszystkie nie zawierają cukru ani konserwantów, nie są pasteryzowane.

Detox Basic

Zacząłem od detoksu dla początkujących, w końcu ważę ponad sto kilo, mam trzydzieści lat i dziennie zwykłem pochłaniać spore ilości jedzenia. W menu wchodzi sześć buteleczek:

 1. Energia – jabłko / imbir / cytryna / pieprz cayenne – dobry początek dnia, orzeźwiający i odrobinę ostrzejszy
 2. Ogrodnik – jabłko / jarmuż / ogórek / pietruszka / imbir / seler / cytryna – wbrew całemu warzywniakowi w składzie, jest całkiem rześki, choć dla osób, które za jarmużem nie przepadają, a kilka takich znam, może być trudny
 3. Młodość – marchew / jabłko / cytryna / kurkuma – najlepszy smak, taki zdrowy soczek z czasów podstawówki, mniami
 4. Tropikalny chill – ananas / jabłko / mięta / cytryna – słodziutki, aż trudno w brak cukru uwierzyć
 5. Dobry beet – burak / ananas / jabłko / marchew / cytryna – burak przykrywa smakiem pozostałe składniki, intensywny
 6. Mr. Green – jarmuż / seler naciowy / ogórek / jabłko / cytryna – na dobranoc solidna porcja pożywnych warzyw

Przebieg detoksu

Jeśli śledzicie mojego instagrama, to już wiecie jak było. Jeśli nie, to powstawiam w artykuł pościki, żebyście mogli nadrobić, parafrazując:

 • dzień pierwszy. Było świetnie, dużo energii i zadowolenie ze smaków – zwłaszcza, że spodziewałem się czegoś gorszego, a na pewno bardziej jednolitego. Pomimo, że wylądowałem w restauracji ze współpracownikami – nie złamałem się.
 • dzień drugi. Dużo myśli o jedzeniu i odrobina słabości ciała – zgaduję, że przez zbyt niską kaloryczność w stosunku do mojej masy. Zjadłem kanapkę i to mnie uratowało, choć zgaduję, że gdybym nie miał normalnej aktywności (gdybym urlopował lub siedział jedynie w biurze) nie musiałbym uzupełniać tych kalorii.
 • dzień trzeci. Poranek doskonały, za to zdecydowałem się profilaktycznie zjeść lancz – byłem w podróży w Krasnystawie, gdzie odbierałem wyróżnienie za poezję. Tak, mam też życie poza jedzeniem. Cały dzień utrzymywał się dobry humor.

Podsumowując zalety:

 • pyszny i zróżnicowany smak soków
 • dużo energii w trakcie i po detoksie
 • płaski brzuch po
 • dieta łatwa w transporcie (znacznie łatwiejsza, niż pudełkowe)
 • dobry sposób na rozpoczęcie zmian w odżywianiu

Wady:

 • zbyt niska kaloryczność jak na aktywnego, ponad stu kilowego faceta

Trochę zdrowiej

Jak już napisałem w podsumowanku, taki detoks może być dobrym sposobem, na zapoczątkowanie zmian w odżywianiu, na wprowadzenie większej ilości warzyw, odstawienie cukru (przecież soczek z ananasem może działać deserowo!) czy zmniejszenie całkowitej dziennej kaloryczności. Sam zastanawiam się nad abonamentem w Natura Cold Press, ponieważ sok jest łatwiejszy, niż przygotowywanie ponad kilograma warzyw i owoców….

Mam też dla Was kod rabatowy! Na GPW10 -10% do całego zamówienia do końca bieżącego miesiąca.

Share This

Share This

Share this post with your friends!