Zaznacz stronę

Pod koniec XIX wieku rodzina Wodzińskich wybudowała w Zaborówku pałac, który obecnie znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Miejsce to odwiedziłem nie z przypadku, lecz z zaproszenia – właściciele chcieli pokazać nam zmiany, które zostały tu wprowadzone. Spokojnie! Nie ma mowy o inwazyjnym wpływie w zabytek, Pałac w Zaborówku sprawnie łączy historyczne wnętrze z nowocześniejszymi udogodnieniami. Większość znajdujących się tu mebli pochodzi z epoki, a przynajmniej ma swoją historię.

zdjęcie Joanna Matyjek

Najważniejszy jest klimat, swobodna elegancja, w końcu Sławomi Mrożek, zapytany przez wybitny duet wywiadowców (Klinke i Bartosiak) o to „jak żyć?”, odpowiedział właśnie „swobodnie”. I tak swobodnie można siedzieć tu przy kominku, spacerować po otaczającej zewsząd zieleni, imprezować w sali balowej, czy biesiadować przy stole. A skoro o kuchni mowa, to jak jest?

zdjęcie Joanna Matyjek

Dziś wyjątkowo porzucę zwyczaj wstawiania zdjęć każdego dania, na rzecz opisu bardziej ogólnego – ma to sens, gdyż menu może się różnić zależnie od celu naszej wizyty. Przykładowe menu:

Powyższe propozycje utrzymują wcześniej wspomniane wibracje, jest tu zgrabne połączenie lokalnego produktu z nowoczesnym spojrzeniem na kuchnię polską. Jak zawsze, cieszy mnoga obecność sezonowej gęsiny (wizyta odbyła się w listopadzie). Nikogo nie zaskoczę tym, że to schab z dzika najmocniej przypadł mi do gustu. Ten sos rozmarynowy w snach mi się będzie przypominał! O dziwo, Pani Walewska też bardzo przypadła mi do gustu, jest to ciastko warstwowe: kruche placki, dżem porzeczkowy, płatki migdałowe, chrupiąca beza i masa kremowa. Jego nazwa pochodzi od legendarnej kochanki Napoleona – Marii Łączyńskiej. Para poznała się w 1807 roku na balu w Zamku Królewskim, a romans miał przebieg burzliwy i tajemniczy, co też otwiera mi drogę do dalszej opowieści o Zaborówku…

To właśnie tu, w Pałacu w Zaborówku, Chopin poznał swoją wielką miłość, czyli Marię Wodzińską. Ba! Byli nawet narzeczeństwem „na okres próbny”, jednak po wyjeździe Chopina do Paryża narzeczeństwo zostało zerwane. Jednak to właśnie jej zadedykował wiele utworów, a Maria wykonała portret Fryderyka, uważany za jego najwierniejsze przedstawienie.

zdjęcie Joanna Matyjek

Jest to miejsce dostępne na wesela, imprezy i szkolenia biznesowe, jest też już oferta sylwestrowa:

Konkrety:

Pałac w Zaborówku, Stołeczna 199, 05-083 Zaborów

e-mail info@palaczaborowek.pl , nr tel +48 517 443 863

450m2 ; baza noclegowa max 45 osób ; własna stajnia (z końmi oczywiście)

Share This

Share This

Share this post with your friends!