Zaznacz stronę

Do sieci po przepisy sięgam często, często też w internecie szukam informacji na temat kuchennych sztuczek i tajemnic, produktów, ich pochodzenia, jakości i dostępności. O dziwo, nie raz i nie dwa spotkałem się z autorytetami przedstawiającymi wprost przeciwne spojrzenia na te same rzeczy! Bloggerchef. Tom2. to pokłosie konkursu, czy raczej ponad półrocznego projektu, tu – pomimo internetowej kolebki przepisów – nie znajdziemy niespójności, czy konfliktu, za to sporo przydatnych przepisów.

Książka jest nie tyle zbiorem przepisów, co relacją z przebiegu konkursu. Pięć półfinałów i jeden Wielki Finał pokazane są od kuchni (pun intended), od pokazania miejsca konkursu, przez przedstawienie blogerów – uczestników, po przepisy na popisowe dania. Słowem krytyki nie rozumiem, czemu przy każdym z rozdziałów, w przypadku, gdy uczestnik występował już wcześniej, powtarzana była ta sama notka…

Najmocniejszą stroną publikacji jest jej różnorodność – znajdziemy tu przepisy na przekąski, przystawki, dania główne, desery i zupy. Są rzeczy inspirowane tradycją, takie jak tatar ze śledzia z dużą ilością kolorowych pikli, czy zrazy po litewsku podawane z houskovym knedlikiem. Są sezonowe cuda, jak krem z białych szparagów, pęczotto z polędwicą i borowikami. O ślinotok przyprawiają zabajone z cydrem czy serniczki bazyliowo-czekoladowe. No i oczywiście sycące dania główne, to co najczęściej gości w mojej kuchni… Tu zarekomenduję wielkopolską perliczkę w zatarze, autorstwa zwycięzcy drugiej edycji Blogerchef – Pawła Urbańskiego. Wiele nagrodzonych w półfinałach przepisów było autorstwa zaprzyjaźnionej Anny Kosterny-Karczmarek – sprawdźcie blog Czosnek w Pomidorach!

Największa zaleta publikacji jest też jej największą wadą – uporządkowanie przepisów podług etapów konkursu, a nie kuchni czy charakteru dania wprowadza chaos. Ten chaos może być dezorientujący, utrudniać znalezienie pożądanych informacji, ale może też działać stymulująco, wrzucając w nasze ręce kolejne przepisy warte sprawdzenia. Blogerchef 2 to pozycja mocna tak, jak mocna jest polska scena blogów kulinarnych – nie brakuje tu różnorodności!

 

Blogerchef. Tom 2. W sieci przepisów (okładka twarda)

 Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Vivante
Data premiery: 2014-12-08
Seria: Blogerchef
Ilość stron: 256
Share This

Share This

Share this post with your friends!